Skip to content
 
If you can read this, either the style sheet didn't load or you have an older browser that doesn't support style sheets. Try clearing your browser cache and refreshing the page.

(Complex)   One really weird trick to pay off student loans and get fat   (complex.com) divider line
    More: Repeat, Debt, 33-year-old electrical engineer, 33-year-old, entire first year, Mel Magazine, Santa Clarita, Meal, Food  
•       •       •

5446 clicks; posted to Main » on 28 Oct 2021 at 5:30 AM (4 weeks ago)   |   Favorite    |   share:  Share on Twitter share via Email Share on Facebook



77 Comments     (+0 »)
View Voting Results: Smartest and Funniest


Oldest | « | 1 | 2 | » | Newest | Show all

 
2021-10-28 4:26:09 AM  
"You can pay around $150 for unlimited, year-round access to Six Flags, which includes parking and two meals a day," he explained. "If you time it right, you could eat both lunch and dinner there every day."

Difficulty: you have to go to Six Flags.
 
2021-10-28 5:04:43 AM  
An annual pass that includes two meals a day sounds like a pretty good deal, actually.

Usually the annual passes are a gimmick to get people to come spend their money on the overpriced F&B more often.
 
2021-10-28 5:04:59 AM  

koder: "You can pay around $150 for unlimited, year-round access to Six Flags, which includes parking and two meals a day," he explained. "If you time it right, you could eat both lunch and dinner there every day."

Difficulty: you have to go to Six Flags.


Yeah, unless you live across the street from a Six Flags, the travel times and costs add up.
 
2021-10-28 5:33:56 AM  
His coworker spends 1500 a month eating out?  It's called learn to cook at home like regular people have done since always.  Jesus.
 
2021-10-28 5:35:44 AM  

Alphax: koder: "You can pay around $150 for unlimited, year-round access to Six Flags, which includes parking and two meals a day," he explained. "If you time it right, you could eat both lunch and dinner there every day."

Difficulty: you have to go to Six Flags.

Yeah, unless you live across the street from a Six Flags, the travel times and costs add up.


Pretty sure distance is not what they meant.
 
2021-10-28 5:39:11 AM  
In the original article, he explained that he started doing this because his office was across the street from Six Flags.
 
2021-10-28 5:39:28 AM  

BlippityBleep: His coworker spends 1500 a month eating out?


Not everyone can be satisfied with cheap escorts.
 
2021-10-28 5:42:56 AM  
I liked the story of the guy a few years ago somewhere in Asia that would buy a refundable first class ticket, eat in the lounge, cancel the ticket, then repeat.
 
2021-10-28 5:43:59 AM  

BlippityBleep: His coworker spends 1500 a month eating out?  It's called learn to cook at home like regular people have done since always.  Jesus.


Yes. Constantly eating out is the main reason most young people are always pennyless before the end of the month.

There was a British reality show where young people who could not seem to manage their budget, even though they most of the time has a well-paying job, would have their parents look at their finances.
Invariably, those guys would get almost all their meals from done-in, take-out or delivery.
 
2021-10-28 5:46:18 AM  
Ah. "One trick" headline leading to an ad for an amusement park. Well ok.
 
2021-10-28 5:49:52 AM  

BlippityBleep: His coworker spends 1500 a month eating out?  It's called learn to cook at home like regular people have done since always.  Jesus.


One thing that the housing crunch has done to the US is to normalize the no-kitchen apartment as potentially the only financially possible option for people to not live with 6 roomates in a major city.  Here in DC there are plenty of people turning their basements or just a room and a bathroom into these kinds of apartments.

That plus the rise of ghost kitchens and delivery apps has made it so that a college student or someone single and just starting out have probably been eating cafeteria food and takeout for so long, it doesn't occur to them to try and cook when they can literally have any type of food they want delivered and work more hours since they don't have to budget cooking/grocery shopping time.
 
2021-10-28 5:52:55 AM  
He would have accelerated his savings by making sure he took his bathroom breaks at the park instead of buying toilet paper.
 
2021-10-28 5:54:02 AM  

Farking Clown Shoes: An annual pass that includes two meals a day sounds like a pretty good deal, actually.

Usually the annual passes are a gimmick to get people to come spend their money on the overpriced F&B more often.


No joke, but the 2 free meals a day was the clincher for me! I live maybe 10 mins away from 6 Flags and I used to pick up my son from school and go to 6 Flags to basically eat.

Arriving around 4pm, we'd park right up front because most people are leaving, so all the lines for the rides are short. We'd ride one or two rollercoasters, grab a junk food dinner and head back home. It was great.

Come to think of it, they owe me some food! I also needed some place cheap to take a date and 6 Flags around Halloween is fun! Plus it's already paid for! Thanks for the reminder, Subby!
 
2021-10-28 5:56:49 AM  

BlippityBleep: His coworker spends 1500 a month eating out?  It's called learn to cook at home like regular people have done since always.  Jesus.


Lots of people don't have the free time to cook at home, what with commute time, overtime, etc.
 
2021-10-28 5:59:18 AM  

BlippityBleep: His coworker spends 1500 a month eating out?  It's called learn to cook at home like regular people have done since always.  Jesus.


He had an unfair advantage with the whole loaves and fishes and water into wine thing.
 
2021-10-28 6:00:37 AM  

PunGent: BlippityBleep: His coworker spends 1500 a month eating out?  It's called learn to cook at home like regular people have done since always.  Jesus.

He had an unfair advantage with the whole loaves and fishes and water into wine thing.


Jesus was a one trick pony. Notice that he never repeated any of his "miracles".
 
2021-10-28 6:06:42 AM  
Fark user imageView Full Size
 
2021-10-28 6:11:00 AM  
I have a trick where a season pass at a ski resort allows you to ski everyday they are open.
 
2021-10-28 6:21:22 AM  

BlippityBleep: His coworker spends 1500 a month eating out?  It's called learn to cook at home like regular people have done since always.  Jesus.


He misunderstood.

She pays prostitutes for cunnilingus.
 
2021-10-28 6:22:45 AM  
Isn't there a parking charge at six flags?

That would off set this totally?

At least I am almost certain there was one at six flags NJ last time I was there but that was NJ.

Also I been reading this story other places for about a month now--sigh
 
2021-10-28 6:22:55 AM  
I heard if your roommate "commits suicide" your student loans get paid off.

\no free meals, though
 
2021-10-28 6:23:24 AM  

Tyrone Slothrop: BlippityBleep: His coworker spends 1500 a month eating out?  It's called learn to cook at home like regular people have done since always.  Jesus.

Lots of people don't have the free time to cook at home, what with commute time, overtime, etc.


That's still $50/day on food. If someone is at all concerned with their finances, that's excessive.
 
2021-10-28 6:33:56 AM  

Tyrone Slothrop: BlippityBleep: His coworker spends 1500 a month eating out?  It's called learn to cook at home like regular people have done since always.  Jesus.

Lots of people don't have the free time to cook at home, what with commute time, overtime, etc.


The make time.

Nobody has so few time on their hands that they have to spend 50 bucks a day on outside food.
 
2021-10-28 6:36:04 AM  
You can't even glance in the direction of a Disney park for $150.
Two hots and a parking spot for $150 a year seems unbelievable. This could be why that old man was always dancing.
Fark user imageView Full Size
 
2021-10-28 6:40:14 AM  

padraig: Tyrone Slothrop: BlippityBleep: His coworker spends 1500 a month eating out?  It's called learn to cook at home like regular people have done since always.  Jesus.

Lots of people don't have the free time to cook at home, what with commute time, overtime, etc.

The make time.

Nobody has so few time on their hands that they have to spend 50 bucks a day on outside food.


Cereal and milk $15 a week
Cold cuts and bread $20 a week
That leaves dinner, I dunno maybe rotisserie chicken and frozen vegetables $10 for two meals $42 a week

$11 a day with virtually no prep.
 
2021-10-28 6:44:38 AM  

BlippityBleep: His coworker spends 1500 a month eating out?  It's called learn to cook at home like regular people have done since always.  Jesus.


$50 a day is a LOT of farking eating out for one person. Jesus.
 
2021-10-28 6:56:39 AM  

BlippityBleep: His coworker spends 1500 a month eating out?  It's called learn to cook at home like regular people have done since always.  Jesus.


I cook at home.
I spend 400. To 600. A month. And. Even eating cheap as fark is still 4$ a day.
 
2021-10-28 7:04:33 AM  

LimpDickRicky: He would have accelerated his savings by making sure he took his bathroom breaks at the park instead of buying toilet paper.


🤮
 
2021-10-28 7:12:03 AM  
Good exposing this.  Next future season passes will probably eliminate the food benefit.
 
2021-10-28 7:12:15 AM  

EvilEgg: Cereal and milk $15 a week
Cold cuts and bread $20 a week
That leaves dinner, I dunno maybe rotisserie chicken and frozen vegetables $10 for two meals $42 a week

$11 a day with virtually no prep.


Cereal and milk = sugar & fat. 
Cold cuts and bread = fat & low quality

The above will actually harm you in the long run. So it's not cheaper.
At a minimum you'll have to find time to workout to burn off the sugar from the bread and cereal.

Most people should eating mostly vegetables and 4oz of meat.  A meal.  Fruit should be rare snack, as if it was candy.   Like once a week.
 
2021-10-28 7:32:43 AM  

NIXON YOU DOLT!!!!!: BlippityBleep: His coworker spends 1500 a month eating out?  It's called learn to cook at home like regular people have done since always.  Jesus.

$50 a day is a LOT of farking eating out for one person. Jesus.


My beer, cigarette and meal budgets is less than $40 a day.
 
2021-10-28 7:38:02 AM  
I need to see the math.

If you want to save money on food, you can buy cheap food at the grocery.

2, all six flags have gigantic parking lots, there had to be a lot of time wasted  just walking across a parking lot for a free hotdog.

3, as already pointed out, who spends $1500 a month eating out?
 
2021-10-28 7:43:19 AM  

waxbeans: BlippityBleep: His coworker spends 1500 a month eating out?  It's called learn to cook at home like regular people have done since always.  Jesus.

I cook at home.
I spend 400. To 600. A month. And. Even eating cheap as fark is still 4$ a day.


That's what I spend as well.  Not saying food is cheap, but that's 1000 extra dollars in your pocket (or the loan collectors pocket) which is a pretty substantial difference.
 
2021-10-28 7:43:44 AM  

padraig: Tyrone Slothrop: BlippityBleep: His coworker spends 1500 a month eating out?  It's called learn to cook at home like regular people have done since always.  Jesus.
Lots of people don't have the free time to cook at home, what with commute time, overtime, etc.
The make time.
Nobody has so few time on their hands that they have to spend 50 bucks a day on outside food.


But they're very busy playing video games.

August11: Ah. "One trick" headline leading to an ad for an amusement park. Well ok.


He's super serial.   He  utilized the pass in order to pay off the student loan debt he had accumulated, get married, and buy a home in Los Angeles.
This guy bought a million-dollar house in L.A. by spending $150 a year at Six Flags, and you can too!

/just sell drugs in L.A.
 
2021-10-28 7:55:59 AM  
In my early days I worked at a restaurant and got free meals and then went to school. I had a bicycle so my transportation was free as well. The school was practically free since I was only earning a minimum wage and was separated from my parents income. I got a degree and also took a job driving a garbage truck.( they let me use their truck to take the commercial drivers license. I struggled along and finally found a job that was good enough to get a decent apartment and saved for a house. After about five years I found a place I could afford and once I had a home I was able to get something nicer after about twenty years. I had no student debt and a career driving a truck and a decent place to raise my family. It's not as easy to do now but it seemed possible.
Then my rich relatives died and left me with a bunch of money so in the long run I can say that white privileged folks like me can have a decent portfolio and live off the interest.
Thanks Obama!
 
2021-10-28 7:58:14 AM  

cakeman: In my early days I worked at a restaurant and got free meals and then went to school. I had a bicycle so my transportation was free as well. The school was practically free since I was only earning a minimum wage and was separated from my parents income. I got a degree and also took a job driving a garbage truck.( they let me use their truck to take the commercial drivers license. I struggled along and finally found a job that was good enough to get a decent apartment and saved for a house. After about five years I found a place I could afford and once I had a home I was able to get something nicer after about twenty years. I had no student debt and a career driving a truck and a decent place to raise my family. It's not as easy to do now but it seemed possible.
Then my rich relatives died and left me with a bunch of money so in the long run I can say that white privileged folks like me can have a decent portfolio and live off the interest.
Thanks Obama!


Also the restaurant had bunks where I could live rent free as long as I didn't mind  sleeping alongside of the poor folks who were from other countries.
 
2021-10-28 8:10:27 AM  
I used to work next to The Six Flags, and there was no meal plan on the season pass.

I used to work AT the Six Flags, in "grounds keeping" and my sector included the company picnic pavilions, where we would load up on buffets of BBQ stuff and whatnot. Only job I worked where you could spend the day picking up trash, cleaning bathrooms, and watching national touring concerts while gaining weight.
 
2021-10-28 8:14:11 AM  

TAOCHOW: Isn't there a parking charge at six flags?

That would off set this totally?

At least I am almost certain there was one at six flags NJ last time I was there but that was NJ.

Also I been reading this story other places for about a month now--sigh


Season passes usually include parking as well.  I've never heard of one that includes food as that's usually the money maker that offsets the season pass value.  Most of the ones I've seen or had included like a 10-20% discount on food, but never totally free meals.
 
2021-10-28 8:19:05 AM  
step 1. work/live 5 minutes from a six flags.
 
2021-10-28 8:20:03 AM  

transporter_ii: [Fark user image image 395x303]


Just get a himalayan salt lamp to absorb all those toxins and you're good.

Medicine is really all that difficult.
 
2021-10-28 8:24:05 AM  
I know that others in the thread have jumped on the "$1,500/month to eat out" remark, and it is a lot of money. Even if they are eating out and are running a beer tab during lunch or dinner.

But cooking is so much easier than people realize. I'm hardly a cook, but I can make simple to intermediate dishes like miso soup (VERY simple to make) to falafel. When money was really tight, I could buy roasted chickens, and cook rice and beans.

Besides, I look at the calorie count for some of these restaurant meals. I see that a lot of meals are about 800-1200 calories on its own. That's about half of the recommended daily calories a person needs, all in one sitting.
 
2021-10-28 8:26:16 AM  
Just did a quick run through the website of my local six flags and it looks like about $185-$190, that estimate includes tax.  That's for a season pass($55) and a premier dining pass($110).
Relevant perks are:

unlimited admission
free parking
2 meals 1 snack and unlimited beverages per day
plus all the other random stuff a season pass comes with

One down side this set up doesn't include any "friend passes" so you'll be going solo every time.  Friend passes come with a membership which would add a big chunk of $$$.

If I lived nearby you bet your ass I'd be all over that.

Disclaimer: I'm not an employee or shareholder, I was just curious and bored
 
2021-10-28 8:33:24 AM  
Used to live in the shadow of King's Island, and they started that meal pass a few years ago.

It sounds good until you note that it's a half-mile walk from the the front entrance to old town where the cafeteria is.
 
2021-10-28 8:38:35 AM  

waxbeans: EvilEgg: Cereal and milk $15 a week
Cold cuts and bread $20 a week
That leaves dinner, I dunno maybe rotisserie chicken and frozen vegetables $10 for two meals $42 a week

$11 a day with virtually no prep.

Cereal and milk = sugar & fat. 
Cold cuts and bread = fat & low quality

The above will actually harm you in the long run. So it's not cheaper.
At a minimum you'll have to find time to workout to burn off the sugar from the bread and cereal.

Most people should eating mostly vegetables and 4oz of meat.  A meal.  Fruit should be rare snack, as if it was candy.   Like once a week.


Yes, yes, yes.  And we should sit less, walk more, watch less tv and read more.

A breakfast of high fiber cereal and milk isn't going to kill you and it is worlds better than anything you can order out.
 
2021-10-28 8:39:56 AM  

synithium: Used to live in the shadow of King's Island, and they started that meal pass a few years ago.

It sounds good until you note that it's a half-mile walk from the the front entrance to old town where the cafeteria is.


Exercise to help you work off the fat you're about to eat.
 
2021-10-28 8:42:38 AM  

LimpDickRicky: He would have accelerated his savings by making sure he took his bathroom breaks at the park instead of buying toilet paper.

This Six Flags location also has a raft ride on a river, where you will get wet. So, he could have saved even more on his water bill if he used the rides to take showers.
 
2021-10-28 8:47:20 AM  
I have non food season passes at Six Flags ($69/2 years and $39/1 year) that covers White Water and Six Flags over GA. We went to Six Flags last weekend and it was so crowded we had to park in the grass and the food lines looked to be an hour long.

Fortunately we mostly use it for White Water.
 
2021-10-28 8:56:46 AM  

wxboy: Tyrone Slothrop: BlippityBleep: His coworker spends 1500 a month eating out?  It's called learn to cook at home like regular people have done since always.  Jesus.

Lots of people don't have the free time to cook at home, what with commute time, overtime, etc.

That's still $50/day on food. If someone is at all concerned with their finances, that's excessive.


There was a guy in my department that would come in every morning with coffee and a bag of food from Starbucks. Then he'd go out to lunch. He did this every single day. No idea what he did for dinner but he was a younger, single guy so there's a pretty good chance that was also takeout. It had to be crazy expensive.
 
2021-10-28 9:10:20 AM  
Does that mean you get to work at home with a computer?

Fark user imageView Full Size
 
2021-10-28 9:20:48 AM  
I've already done both those things.
 
Displayed 50 of 77 comments


Oldest | « | 1 | 2 | » | Newest | Show all


View Voting Results: Smartest and Funniest

This thread is closed to new comments.

Continue Farking




On Twitter


  1. Links are submitted by members of the Fark community.

  2. When community members submit a link, they also write a custom headline for the story.

  3. Other Farkers comment on the links. This is the number of comments. Click here to read them.

  4. Click here to submit a link.