Skip to content
 
If you can read this, either the style sheet didn't load or you have an older browser that doesn't support style sheets. Try clearing your browser cache and refreshing the page.

(Eater)   A deep dive into how ice cream got so damn expensive. TL;DR version: Because capitalism   (eater.com) divider line
    More: Obvious, Ice cream, Milk, Butterfat, pint of ice cream, 15-good be, much butterfat, common good, ice cream base  
•       •       •

527 clicks; posted to Food » on 10 Apr 2019 at 10:20 AM (9 weeks ago)   |   Favorite    |   share:  Share on Twitter share via Email Share on Facebook   more»



32 Comments     (+0 »)
 
View Voting Results: Smartest and Funniest
 
2019-04-10 09:22:32 AM  
Package the stuff correctly and charge more for the same product.
 
2019-04-10 09:55:51 AM  
That's a lot of words to say "Some is more expensive to make than others, but people are willing to pay becuase it's the food of the Gods."

I have no problem with that, but those damn pictures got annoying really fast.

img.fark.netView Full Size

Looks like what Trump thinks his poop looks like.
 
2019-04-10 09:59:38 AM  
I don't mind paying premium prices for a premium product. French Pot ice cream takes longer but you get a lot more by volume. (seriously, if you have never had Graeters you have to try it)

But, UDF can go piss up a rope wanting people to pay the same for UDF Premium as you would for Jeni's or Graeters. Your Ice cream is trash and freezer burned from the start UDF.
 
2019-04-10 10:07:00 AM  
Nothing beats Blue Bell but I did by my wife one of these a couple of years ago and it makes great ice cream:

img.fark.netView Full Size
 
2019-04-10 10:46:15 AM  
You can still get the cheap stuff.  Article is stupid.
 
2019-04-10 10:49:02 AM  

UberDave: Nothing beats Blue Bell but I did by my wife one of these a couple of years ago and it makes great ice cream:

[img.fark.net image 346x500]


I've got a manual one. My kids used to fight over the cranking duties (super soft paddle remains).
 
2019-04-10 10:57:31 AM  
 Blue bell is best regardless of price,
 
2019-04-10 11:03:27 AM  
I don't eat ice cream much anymore, but I was shocked to go to the store (OK, Whole Foods) and find that I recognized NONE of the flavors they had.

I had a real hankering for rum raisin that day, and it's apparently fallen out of favor with the millennial generation.
Who knew?
 
2019-04-10 11:05:39 AM  
My biggest gripe is that ice cream is sold by volume instead of mass. In fact, the only way to determine the true amount of product is do some math in regards to serving size and number of servings if you are lucky enough to get mass units and an accurate number of servings that doesn't use the term 'about'.

By using volume, the manufacturers can pump tons of air into the ice cream, giving the customer less. Some ice creams are so porous with gas pockets that you can suck air through them.
 
2019-04-10 11:14:21 AM  
So.... that article just seemed like one long, history-driven sales pitch, with a shrug of the shoulders at the end over a manufactured dairy "arms race."

I just stopped eating commercially-produced ice cream. It's far cheaper, easier to make reasonably tasty ice cream at home, and my ice cream maker paid for itself at least a decade ago. It's simple math - I can get about a quart of homemade ice cream, whenever I want, for less than five bucks a batch. Why would I buy shiattier ice cream for more money?
 
2019-04-10 11:21:47 AM  

McGrits: By using volume, the manufacturers can pump tons of air into the ice cream, giving the customer less. Some ice creams are so porous with gas pockets that you can suck air through them.


This. You're paying for overrun, and the profit margin for regular brands appears to be as high, or even higher than, the premium or ultra-premium brands because they're spending far less for ingredients. Electricity's cheap, air's free, and so overrunning it is almost pure profit.

My wife used to love Breyer's Natural Vanilla. Then they started to cheapen it - now, it's full of corn syrup, and vegetable gums, and rather lacking in things like, well, milk and cream. You want some fun, and you've got a few bucks to spend? Let one of those 1.5 quart containers melt completely, and then measure the remaining volume. Two-thirds of the product, by volume, is air - you're quite actually buying a pint that's been inflated like a goddamned balloon and stabilized with vegetable gums.

Once she discovered just how cheap it was to make even better natural vanilla ice cream at home, she stopped buying that shiat.
 
2019-04-10 11:23:50 AM  
Breyers got a lot cheaper when they started adding corn syrup, mono and diglycerides, carob bean gum, guar gum, carrageenan, annatto (for color), and tara gum; I stopped buying it completely.
 
2019-04-10 11:26:36 AM  
There's a "Grocery Outlet" near me that basically sells the stuff conventional grocery stores couldn't move off their shelves at DEEP discounts  (all still in date, btw)  that has exploded the myth of "premium " brands for me.  They sell "premium" ice cream like Vice Cream, Halo Top, High Road, Talenti, etc etc  pints for $0.99 per (usually $4-7 at the grocery store) and sometimes two for a buck.  (Same thing with those Greek Yogurts regular stores sell for $1.50-200 per...4/$1)

if these guy can make a profit at that price point...the "cost of ingredients" ain't why these are so expensive
 
2019-04-10 11:29:57 AM  
Yesterday, I drove about 4 blocks out of my way to go pick up some CoolHaus two for one pints on the last day of a sale. They were all out. I nearly burned down the Von's right then and there.

i1.wp.comView Full Size
 
2019-04-10 11:34:35 AM  
That HaloTop crap is the debbil.
Want to make an ice cream with half the calories? Pump it up with air so there is half the volume of product.
Just pick up one of their 'pints' and a pint of Ben & Jerry's and you'll feel the difference.

/ACME market's Signature brand ice cream is pretty darn good for $3.
Moose Tracks
Brownie Moose Tracks
Chocolate Moose Tracks
Chocolate Mint Moose Tracks
Caramel Moose Tracks

Who the hell are these Moose Track people?
 
2019-04-10 11:52:42 AM  
Anyone have a recipe they recommend for homemade vanilla?
 
2019-04-10 11:57:12 AM  
As someone who has submitted canned goods for competition in both the county and state fair, I can assure you that no embellishment of the container is allowed.  It's all standardized and anonymized, to allow for honest judging.
 
Xai [TotalFark]
2019-04-10 12:00:06 PM  
You can buy cheap if you want to, but when people are buying themselves a treat, particularly an unhealthy one, many prefer quality over quantity.
 
2019-04-10 12:37:49 PM  
Grew up on crap like this. It's still cheap.
i5.walmartimages.comView Full Size
 
2019-04-10 12:39:39 PM  
Still have half a freezer full of blueberries, strawberries and fruit from last year, so I'm using my little ice cream maker to make a lot of gelato and sorbets.

Had store-bought once in the last 8 months.
 
2019-04-10 01:19:42 PM  

exparrot: That HaloTop crap is the debbil.
Want to make an ice cream with half the calories? Pump it up with air so there is half the volume of product.
Just pick up one of their 'pints' and a pint of Ben & Jerry's and you'll feel the difference.


Nah.  Two different products that exist for two different reasons.

A pint of Halo top only has about 280 calories, but it also has about 20 grams of protein, while B&J usually has over 1000 calories and about 16 grams of protein, with a lot of sugar.

Halo Top is basically a protein shake in ice cream form, while B&J is just ice cream that's really high in butterfat.   I actually really enjoy both of them a lot.  I think Halo Top and the other healthy ice creams do a great job balancing flavor with health consciousness.    I have a couple a week as a post-workout treat.
 
2019-04-10 01:20:44 PM  

dv-ous: Grew up on crap like this. It's still cheap.
[i5.walmartimages.com image 450x450]


For the price, it's not bad actually.  Better than the equivalent stuff you can get up here.
 
2019-04-10 02:40:44 PM  
Wake me up when someone starts making better ice cream than Ben & Jerry's...
 
2019-04-10 03:10:17 PM  

CheekyMonkey: Wake me up when someone starts making better ice cream than Ben & Jerry's...


Username almost checks out.
 
2019-04-10 03:24:21 PM  

Tad_Waxpole: exparrot: That HaloTop crap is the debbil.
Want to make an ice cream with half the calories? Pump it up with air so there is half the volume of product.
Just pick up one of their 'pints' and a pint of Ben & Jerry's and you'll feel the difference.

Nah.  Two different products that exist for two different reasons.

A pint of Halo top only has about 280 calories, but it also has about 20 grams of protein, while B&J usually has over 1000 calories and about 16 grams of protein, with a lot of sugar.

Halo Top is basically a protein shake in ice cream form, while B&J is just ice cream that's really high in butterfat.   I actually really enjoy both of them a lot.  I think Halo Top and the other healthy ice creams do a great job balancing flavor with health consciousness.    I have a couple a week as a post-workout treat.


It also uses a "non nutritive sweetener" called Erythritolwhich is one of the "sugar alcohols" that your body digests so slowly that it basically doesn't raise your blood sugar so low card folks can essentially subtract it from the carb count.  the Sweetener like most artificial ones is much lighter than sugar so that accounts for some of the weight difference.

The best "protien shake masquearding as Ie Cream on the market" is something called "Pro-Yo" By the same folks who make Halo Top  competitor Swell as well (and may be merging the brands)
img.fark.netView Full Size
img.fark.netView Full Size


Halotop has less sugar but a lot less protein as well:
img.fark.netView Full Size
 
2019-04-10 03:39:27 PM  

Shazam999: CheekyMonkey: Wake me up when someone starts making better ice cream than Ben & Jerry's...

Username almost checks out.


Yeah, almost.

I'm not a big fan of the walnuts in Chunky Monkey, though.  I do quite like the limited edition Bob Marley flavor that's out now.  It's basically the Chunky Monkey minus the nuts, and Graham cracker pieces swirled in w/ caramel.  Oh, and the fudge chips are shaped like peace symbols
 
2019-04-10 04:43:55 PM  

Shadow Blasko: I don't mind paying premium prices for a premium product. French Pot ice cream takes longer but you get a lot more by volume. (seriously, if you have never had Graeters you have to try it)

But, UDF can go piss up a rope wanting people to pay the same for UDF Premium as you would for Jeni's or Graeters. Your Ice cream is trash and freezer burned from the start UDF.


Graeters is the best. The fudge they drizzle through their chip varieties is amazing. We used to live in Wyoming where the Smith's supermarket chain carried it, but no such luck in Montana.
 
2019-04-10 06:32:50 PM  
I went to Walmart the other day and picked up a quart of ice cream for less than $5. I went to price chopper before that and picked up a quart of ice cream for less than $5. I love ice cream. I've replaced every meal in a single day with ice cream. I've eaten the better half of a gallon of ice cream in one sitting. It's all delicious. All of it. Every flavor. Even the green stuff. It's all cheap where I live (Missouri). I'm not going to spend more money on ice cream because the package looks nice. It's all going to give me diabetes and angry, aggressive farts.
 
2019-04-10 06:49:08 PM  

dv-ous: Grew up on crap like this. It's still cheap.
[i5.walmartimages.com image 450x450]


Hell you dump enough Hershey's syrup on it, you got a treat.
 
2019-04-10 08:44:13 PM  

Trocadero: Yesterday, I drove about 4 blocks out of my way to go pick up some CoolHaus two for one pints on the last day of a sale. They were all out. I nearly burned down the Von's right then and there.

[i1.wp.com image 800x800]


I've not heard of this brand before (Safeway and Albertsons are out of my way and I don't shop there often), but I stopped on the way home and picked up a pint of this and the s'mores flavor. On sale for $3.99!
 
2019-04-10 08:50:38 PM  
What, doesn't Publix BOGO their Greenwise Ice Cream anymore?
 
2019-04-11 01:32:55 AM  

Xai: You can buy cheap if you want to, but when people are buying themselves a treat, particularly an unhealthy one, many prefer quality over quantity.


Indeed. What a paying adult feeds themselves is likely a lot different than they bring to a grade schooler's birthday picnic.
 
Displayed 32 of 32 comments

View Voting Results: Smartest and Funniest

This thread is closed to new comments.

Continue Farking





On Twitter




In Other Media
Top Commented
Javascript is required to view headlines in widget.
  1. Links are submitted by members of the Fark community.

  2. When community members submit a link, they also write a custom headline for the story.

  3. Other Farkers comment on the links. This is the number of comments. Click here to read them.

  4. Click here to submit a link.

Report