If you can read this, either the style sheet didn't load or you have an older browser that doesn't support style sheets. Try clearing your browser cache and refreshing the page.

(When On Earth)   A look at what $1 can buy you around the world. In India you'll get an unlimited rice meal and in Italy it's a bottle of cheap wine   (whenonearth.net) divider line 117
    More: Cool, Lonely Planet  
•       •       •

11910 clicks; posted to Main » on 06 Aug 2014 at 11:07 AM (10 weeks ago)   |  Favorite    |   share:  Share on Twitter share via Email Share on Facebook   more»



117 Comments   (+0 »)
   
View Voting Results: Smartest and Funniest

First | « | 1 | 2 | 3 | » | Last | Show all
 
2014-08-06 08:14:38 AM  
And back in the States, it won't even buy a bottle of soda
 
2014-08-06 10:29:35 AM  
img.fark.net
 
2014-08-06 11:10:42 AM  
In Canada, $1 will get you the pout, but the ine is extra.
 
2014-08-06 11:11:46 AM  
$1 buys half a liter of diesel in the UK. That means that diesel is nearly $8 per gallon. Wow.
 
2014-08-06 11:12:22 AM  

gopher321: In Canada, $1 will get you the pout, but the ine is extra.


But it comes with complimentary Ritz crackers, hence the famous song "Poutine on the Ritz"
 
2014-08-06 11:13:19 AM  
Back in the day it used to cost me $100 to get Coke and momo in the back room of the Ramrod, but my Nepals are STILL hard just thinking about it.
 
2014-08-06 11:15:02 AM  
www.rowthree.com

Approves
 
2014-08-06 11:15:10 AM  
what is going on  in the top picture?
 
2014-08-06 11:15:16 AM  
www.thefader.com
 
2014-08-06 11:15:19 AM  
For $1/meal you can have an effectively unlimited rice meal in the US too.
 
2014-08-06 11:15:20 AM  
I'd rather have one of these for my dollar

c1.staticflickr.com
 
2014-08-06 11:15:37 AM  

Trance750: And back in the States, it won't even buy a bottle of soda


Anything in a Dollar Store.  They have 2 liters.
 
2014-08-06 11:16:10 AM  

Sybarite: [www.rowthree.com image 560x371]

Approves


shakes tiny fist.

/cannot google fast enough.
 
2014-08-06 11:16:26 AM  
And that is how you compare apples and oranges
 
2014-08-06 11:18:11 AM  

Trance750: And back in the States, it won't even buy a bottle of soda


Where the hell do you live?  I can get 3 liters of it for $1 or less.
 
2014-08-06 11:18:41 AM  
this would be remotely useful if they compared something similar for each
 
2014-08-06 11:19:15 AM  
I am guessing prices in Argentina are dropping with the default (that was a side note in the news)
 
2014-08-06 11:19:44 AM  
How come people are starving in India? Just shell out one buck for infinite rice!
 
2014-08-06 11:21:28 AM  

Sybarite: Approves


How was this not the boobies? Filter avoided by doing its job for it
 
2014-08-06 11:22:29 AM  
You can get a phonograph record of Minnie the Moocher for 75 cents. And for a buck and a quarter, you can get Minnie.
greece.greekreporter.com
 
2014-08-06 11:22:37 AM  
In the states, it will get you about 90 cents.

//kidding.

There are actually lots of things in the grocery store, that are actually really GOOD that you can get for $1.  Acme has sales all the time like, 10 for $10 Rice a Roni.  Stuff like that.
 
2014-08-06 11:22:42 AM  

HailRobonia: How come people are starving in India? Just shell out one buck for infinite rice!


Because the only people making more than a buck a week are the offshored tech support dudes.
 
2014-08-06 11:24:00 AM  

HailRobonia: gopher321: In Canada, $1 will get you the pout, but the ine is extra.

But it comes with complimentary Ritz crackers, hence the famous song "Poutine on the Ritz"


camo.layervault.com
 
2014-08-06 11:24:04 AM  
I can buy a grab bag of Doritos for $1 in most places. Pound for pound ( see what I did there, Brits?) that's a heckuva bargain
 
2014-08-06 11:24:10 AM  

HailRobonia: How come people are starving in India? Just shell out one buck for infinite rice!


Cause even at those prices  it still takes a billion bucks a day to feed everybody.
 
2014-08-06 11:30:15 AM  
Kraft Dinner...if it's on sale. Could get more if I had a million dollars.
 
2014-08-06 11:30:46 AM  
In Vientiene you can pick up a 750ml bottle of remarkably smooth rice whiskey for about 80 cents. I'm not even sure how that covers the cost of the glass bottle. Cola to mix it with is more expensive.
 
2014-08-06 11:31:02 AM  
"Actually it's a back-and-a-quarter quarter staff."
 
2014-08-06 11:33:59 AM  

Lokkii: HailRobonia: How come people are starving in India? Just shell out one buck for infinite rice!

Cause even at those prices  it still takes a billion bucks a day to feed everybody.


Only once for everyone since the meal will be unlimited.
 
2014-08-06 11:36:38 AM  
Getting a kick because my breakfast this morning cost less than $1. Two hard-boiled eggs, two pieces toast, a slice of cheddar, and an apple


/YMMV
 
2014-08-06 11:37:27 AM  

nosearchimi: what is going on  in the top picture?


Full moon party on Ko Phangon I'd wager.
 
2014-08-06 11:37:49 AM  
A BJ from Subby's Mom.....

/and I GET CHANGE.
 
2014-08-06 11:38:57 AM  

H31N0US: nosearchimi: what is going on  in the top picture?

Full moon party on Ko Phangon I'd wager.


Correct.....(I had to look it up)....Thailand and those are $6 buckets of soda with a pint of alcohol.
 
2014-08-06 11:39:53 AM  

ChipNASA: A BJ from Subby's Mom.....

/and I GET CHANGE.


So she DOES give a 'size discount'!

/knew there was a reason I paid $1.25
 
2014-08-06 11:44:04 AM  

Trance750: And back in the States, it won't even buy a bottle of soda


Uh... two liter bottles of soda are like... 80 cents, sometimes less? And you can always go to a McDonalds and get a large soda, with all the refills you want, for $1. And it even includes ice, which is somewhat of a rarity in other countries. Hell, at QuickTrip you can get the soda for 50 cents during the summer down here. Or was it 60 cents? I can't remember, it's been a while.

Also, in America $1 can get you 380 calories including 22 grams of protein, 17 grams of fat, and 34 grams of carbohydrates (of which only 7g are sugars). It also includes dietary fiber, calcium, iron, vitamin A, and even a little vitamin C. Or it can get you a loaf of bread. I've even recently purchased milk at $1.00 a gallon. We are pretty rockin' when it comes to being able to eat for cheap.
 
2014-08-06 11:44:08 AM  
I buy bubbles
 
2014-08-06 11:44:09 AM  
Arizona iced tea maybe? A 5 minute call on one of the nation's few remaining payphones?

/Canadian, so got nothing
//pretty much everything in this country is expensive, other than maybe the dope
 
2014-08-06 11:44:14 AM  
In China that is what i pay my cleaning lady per hour of work
 
2014-08-06 11:45:04 AM  

Brainsick: Getting a kick because my breakfast this morning cost less than $1. Two hard-boiled eggs, two pieces toast, a slice of cheddar, and an apple


Make that three hard-boiled eggs.
i.ytimg.com
 
2014-08-06 11:45:51 AM  

Trance750: And back in the States, it won't even buy a bottle of soda


You can get cans for 99¢... or can you?
 
2014-08-06 11:46:17 AM  
Pretty cool but why wouldn't they stick with one type of item, let's say food.  So what can $1 in food get you at each country instead you get parking, food, massage, etc...
 
2014-08-06 11:48:24 AM  
Many people posting here seem to confuse home cooking food prices with convenience store pricing.
Insofar as  a beej from subbys Mom, getting change, well, she must not be that good.  Idated girls like that, they just kinda gnaw on it.
 
2014-08-06 11:49:41 AM  
I call fake.  I've been to Italy.  Unless they're talking about some countryside thing, a bottle of water or wine costs more than $1, even the cheap stuff.
 
2014-08-06 11:52:43 AM  
The awesome thing is that the $1 bottle of cheap wine in Italy is still pretty good. When I was young and stupid I usually bought bottles in the €3 range and thought they were the best thing ever.
 
2014-08-06 11:56:22 AM  

MBooda: Brainsick: Getting a kick because my breakfast this morning cost less than $1. Two hard-boiled eggs, two pieces toast, a slice of cheddar, and an apple

Make that three hard-boiled eggs.


And two hard-boiled eggs...

/ constitutionally incapable of not repeating Chico's repeating when two hard-boiled eggs are involved.
 
2014-08-06 11:57:48 AM  
But WHAT is going on in the cover photo.

And why is one of the people in it holding a sign that says "img.fark.netRetardo Midget?"
 
2014-08-06 11:57:53 AM  

ChipNASA: H31N0US: nosearchimi: what is going on  in the top picture?

Full moon party on Ko Phangon I'd wager.

Correct.....(I had to look it up)....Thailand and those are $6 buckets of soda with a pint of alcohol.


It's blown out of proportion. Much like Burning Man, it has long since become an institution. It has the cultural spontaneity of a visit to Disney World or Times Square.
 
2014-08-06 11:59:24 AM  

That Guy Jeff: Trance750: And back in the States, it won't even buy a bottle of soda

Uh... two liter bottles of soda are like... 80 cents, sometimes less? And you can always go to a McDonalds and get a large soda, with all the refills you want, for $1. And it even includes ice, which is somewhat of a rarity in other countries. Hell, at QuickTrip you can get the soda for 50 cents during the summer down here. Or was it 60 cents? I can't remember, it's been a while.

Also, in America $1 can get you 380 calories including 22 grams of protein, 17 grams of fat, and 34 grams of carbohydrates (of which only 7g are sugars). It also includes dietary fiber, calcium, iron, vitamin A, and even a little vitamin C. Or it can get you a loaf of bread. I've even recently purchased milk at $1.00 a gallon. We are pretty rockin' when it comes to being able to eat for cheap.


I call BS on the milk price.  Here in Tampa, it's going for $3.50 a gallon.  Unless you own the dairy (or it's actually malk with vitamin R), there's no way you are getting $1/gallon milk.
 
2014-08-06 12:01:31 PM  

That Guy Jeff: I've even recently purchased milk at $1.00 a gallon


I find that hard to believe, milk has a price floor that can not be punched through; unless you had a coupon you can't buy milk for cheap.  But yeah you can get some cheap stuff even in the US but it's not always the healthiest.
 
2014-08-06 12:05:40 PM  
In  Norway, you can get almost half a broccoli.
 
Displayed 50 of 117 comments

First | « | 1 | 2 | 3 | » | Last | Show all

View Voting Results: Smartest and Funniest


This thread is closed to new comments.

Continue Farking
Submit a Link »






Report