If you can read this, either the style sheet didn't load or you have an older browser that doesn't support style sheets. Try clearing your browser cache and refreshing the page.

(Baltimore Brew)   It's not plastic. it's DiGiorno   (digtriad.com) divider line 81
    More: Scary, nestle, DiGiorno, California Pizza Kitchen, UPC  
•       •       •

12686 clicks; posted to Main » on 03 May 2013 at 9:23 PM (1 year ago)   |  Favorite    |   share:  Share on Twitter share via Email Share on Facebook   more»



81 Comments   (+0 »)
   
View Voting Results: Smartest and Funniest

Archived thread

First | « | 1 | 2 | » | Last | Show all
 
2013-05-03 11:36:20 PM

AbbeySomeone: Plus tip and adult beverages.


Sure, but if it's a take-out order the tip won't be more than a few bucks (for table service I tip like a monster). Still arrives at the same total for the grocery store, minus the mess and having to be sober enough to cook and clean.

Adult beverages are already here.

It's the little sh*t that drives me crazy, though. Those 99-cent Totino's pizzas we all ate while stoned are now $1.59. No, that doesn't break the bank, but it's disturbing when you try to apply the same percentage to your earnings. Now extrapolate that to an entire cart of groceries.
 
2013-05-03 11:44:21 PM

AdolfOliverPanties: CPK and DiGiorno are both owned by Nestle?

What's next, Burt's Bees is really owned by Sue Bee Honey?


i.imgur.com Click for huge.
 
2013-05-03 11:48:03 PM
I would love to make my own pizza more often, but i dont have a mixer or bread machine and last time i did it took like 40+ minutes of kneading to get the dough anywhere close to stretchy enough and i still wound up having to roll it out. I mean yeah it was tasty as fark, but my arms were sore for hours.

Frozen are 4/$10 and good enough when i dont feel like cooking.
 
2013-05-03 11:57:59 PM

Musikslayer: Oldiron_79: I havent had a DiGiorno since they discontinued the deep dish one.

Yeah, that was pretty good.


Yeah but im sure we are both now considered infidels for liking deep dish.
 
2013-05-03 11:59:57 PM
Not as bad as Boboli, that stuff is horrible.   Any Greek pizza place within 10 miles can make a better pizza.  If you call pizza a pie or tomato sauce gravy I immediately stop listening to your goomba speak.
 
2013-05-04 12:30:01 AM

skinbubble: Joe USer: In other news, DiGiorno's nutritional content has doubled.

Same with the taste.


How would they know if there even was plastic in DiGiornos?
 
2013-05-04 12:30:44 AM

Amos Quito: Almost all frozen pizza's contain plastic - they call it "cheese".


Is that extra apostrophe made of plastic too?
 
2013-05-04 12:35:52 AM

Amos Quito: Almost all frozen pizza's contain plastic - they call it "cheese".


Its made from malk
 
2013-05-04 12:45:25 AM

dickfreckle: It's the little sh*t that drives me crazy, though. Those 99-cent Totino's pizzas we all ate while stoned are now $1.59. No, that doesn't break the bank, but it's disturbing when you try to apply the same percentage to your earnings. Now extrapolate that to an entire cart of groceries.


I really don't want to scare you or anything, but you might want to check the as pump next time you fill up. Or even your electric bill. As someone who hasn't had a raise since '05, I can concur. In fact things like health insurance have also gone up dramatically. It's been a constant battle to keep finances balanced. And before people tell me to just get another farking job, I can work from home, and well that means I get to work from home. No battle with traffic or even having to get up early. Like I said, it's a balance, but glad to see someone else noticing everything has gone up in price. Quite the epiphany huh.
 
2013-05-04 12:46:40 AM
^^ check the gas pump

Somebody done stole my g.
 
2013-05-04 12:57:57 AM

Quantum Apostrophe: Amos Quito: Almost all frozen pizza's contain plastic - they call it "cheese".

Is that extra apostrophe made of plastic too?



Plastic or not, all apostrophes count as a "topping".


/And yes, that's extra
 
2013-05-04 01:02:56 AM

Philbb: katerbug72: This is the best recipe for pizza dough that I've tried so far. For my son's birthday last year, I made six pizzas and they were all fantastic with no leftovers.

http://www.annies-eats.com/2010/04/29/perfect-homemade-pizza-crust-t ip s-and-tricks/


Basic Pizza DoughYield: enough dough for 2 medium pizzas or 4 calzonesIngredients½ cup warm water

2¼ tsp. instant yeast
4 cups (22 oz.) bread flour, plus more for dusting
1½ tsp. salt
1¼ cup water, at room temperature
2 tbsp. extra-virgin olive oil
DirectionsMeasure the warm water into a 2-cup liquid measuring cup.  Sprinkle the yeast over the top.  In the bowl of a stand mixer fitted with the paddle attachment, combine the bread flour and salt, mixing briefly to blend.  Measure the room temperature water into the measuring cup with the yeast-water mixture.  With the mixer on low speed, pour in the yeast-water mixture as well as the olive oil.  Mix until a cohesive dough is formed.  Switch to the dough hook.  Knead on low speed until smooth and elastic, about 5 minutes.  Transfer to a lightly oiled bowl, turning once to coat.  Cover with plastic wrap and let rise until doubled in size, 1½-2 hours.

Thanks, I'll give this a go. The biggest problem I have with homemade pizza is the dough. I've tried many different recipes to no avail. I hope this is the one that pans out.

/get it?
//"pans" out
///oh never mind.


LOL Good luck. I've had nothing but great pizza from this one. I tried the recipe on the bottle of pizza yeast and it tasted like cardboard. This recipe is perfect for us. It's really nice to add some spice to the dough too.
 
WD
2013-05-04 01:10:12 AM
Make your own damn pizza. Hell, even the $1 Trader Joe's pizza dough ball makes a pretty biatchin' pie.
 
2013-05-04 01:26:07 AM
Damn, I didn't know Nestlé owned Digiorno. They are an EVIL company if you do a bit of research. I will make my own or buy Freschetta from now on.
 
2013-05-04 01:34:48 AM

Do the needful: ^^ check the gas pump

Somebody done stole my g.


To be fair, a good ass pumping is lot more expensive these days too.
 
2013-05-04 01:42:10 AM
Digiorno is spelled like Dragon.  definitely ebil
 
2013-05-04 02:58:28 AM
I once had lasagna with plastic in it.

Ground-up ball-pen, actually. Somebody else got the ink (or maybe we all did).

/army mess hall
 
2013-05-04 03:43:12 AM
dickfreckle:

Huh, a single guy complaining about the cost of groceries. Cute.

Goto EZ dinner: (Prices are ALDI)
2 lb pasta $1.59
1 24-oz can tomato sauce $1.85
1 14-oz can chopped tomatoes $0.79
1 lb ground turkey $2.99
Half jar of "cheese" powder $1.50
One pack fancy lettuce $3.99

Total: $12.71 + tax
Feeds a family of four, twice. 

Cooking skills required: well nigh zero.
Prep time: 30 min, includes washing and cutting lettuce.
Cleanup time: Depends how well you trained the kids.

I know single people who cook twice a week, eat and freeze leftovers.
They get the same economy of scale as with cooking for four, granted foods are a bit less fresh.
 
2013-05-04 04:04:58 AM

DeadBaby: Damn, I didn't know Nestlé owned Digiorno. They are an EVIL company if you do a bit of research. I will make my own or buy Freschetta from now on.


Heh

That graphic could save a lot of time by just posting this
kentuckyagproduction.com
 
2013-05-04 05:00:40 AM
DiGiorno's Tuscan Chicken pizza FTMF orgasmic frozen Wi.walmartimages.com
 
2013-05-04 08:29:18 AM

E5bie: dickfreckle:

Huh, a single guy complaining about the cost of groceries. Cute.

Goto EZ dinner: (Prices are ALDI)
2 lb pasta $1.59
1 24-oz can tomato sauce $1.85
1 14-oz can chopped tomatoes $0.79
1 lb ground turkey $2.99
Half jar of "cheese" powder $1.50
One pack fancy lettuce $3.99

Total: $12.71 + tax
Feeds a family of four, twice. 

Cooking skills required: well nigh zero.
Prep time: 30 min, includes washing and cutting lettuce.
Cleanup time: Depends how well you trained the kids.

I know single people who cook twice a week, eat and freeze leftovers.
They get the same economy of scale as with cooking for four, granted foods are a bit less fresh.


4 x top ramen = $0.44

2 servings in each bag

that's $0.44 for 2 whole meals for the entire family

and plenty of meth money left over
 
2013-05-04 09:42:07 AM

Cyno01: AdolfOliverPanties: CPK and DiGiorno are both owned by Nestle?

What's next, Burt's Bees is really owned by Sue Bee Honey?

 Click for huge.


As always, Faygo stands alone. This is as it should be. Love the stuff.
 
2013-05-04 10:27:28 AM

Sword and Shield: As always, Faygo stands alone. This is as it should be. Love the stuff.


Why? It seems like every other knockoff water+syrup+sugar 'soda' I've had

/This is a soda:
media.silive.com
My lawn, off
 
2013-05-04 10:42:39 AM
Just dropped in to say that I think DiGiorno's is one of the ghastliest, foulest examples of frozen food sold in supermarkets these days.
 
2013-05-04 10:55:04 AM

Jon iz teh kewl: E5bie: dickfreckle:

Huh, a single guy complaining about the cost of groceries. Cute.

Goto EZ dinner: (Prices are ALDI)
2 lb pasta $1.59
1 24-oz can tomato sauce $1.85
1 14-oz can chopped tomatoes $0.79
1 lb ground turkey $2.99
Half jar of "cheese" powder $1.50
One pack fancy lettuce $3.99

Total: $12.71 + tax
Feeds a family of four, twice. 

Cooking skills required: well nigh zero.
Prep time: 30 min, includes washing and cutting lettuce.
Cleanup time: Depends how well you trained the kids.

I know single people who cook twice a week, eat and freeze leftovers.
They get the same economy of scale as with cooking for four, granted foods are a bit less fresh.

4 x top ramen = $0.44

2 servings in each bag

that's $0.44 for 2 whole meals for the entire family

and plenty of meth money left over


and if your paying taxes on groceries, your doing it wrong
 
2013-05-04 01:12:10 PM

Jon iz teh kewl: Jon iz teh kewl: E5bie: dickfreckle:

Huh, a single guy complaining about the cost of groceries. Cute.

Goto EZ dinner: (Prices are ALDI)
2 lb pasta $1.59
1 24-oz can tomato sauce $1.85
1 14-oz can chopped tomatoes $0.79
1 lb ground turkey $2.99
Half jar of "cheese" powder $1.50
One pack fancy lettuce $3.99

Total: $12.71 + tax
Feeds a family of four, twice. 

Cooking skills required: well nigh zero.
Prep time: 30 min, includes washing and cutting lettuce.
Cleanup time: Depends how well you trained the kids.

I know single people who cook twice a week, eat and freeze leftovers.
They get the same economy of scale as with cooking for four, granted foods are a bit less fresh.

4 x top ramen = $0.44

2 servings in each bag

that's $0.44 for 2 whole meals for the entire family

and plenty of meth money left over

and if your paying taxes on groceries, your doing it wrong


Correction, if you go to ALDI you're doing it wrong. Deposit for carts? purchase bags to carry my groceries home? How lame.
 
2013-05-04 01:37:10 PM

WD: Make your own damn pizza. Hell, even the $1 Trader Joe's pizza dough ball makes a pretty biatchin' pie.


I have three of these in my fridge for this week.
 
2013-05-04 06:59:30 PM

LtDarkstar: Jon iz teh kewl: Jon iz teh kewl: E5bie: dickfreckle:

Huh, a single guy complaining about the cost of groceries. Cute.

Goto EZ dinner: (Prices are ALDI)
2 lb pasta $1.59
1 24-oz can tomato sauce $1.85
1 14-oz can chopped tomatoes $0.79
1 lb ground turkey $2.99
Half jar of "cheese" powder $1.50
One pack fancy lettuce $3.99

Total: $12.71 + tax
Feeds a family of four, twice. 

Cooking skills required: well nigh zero.
Prep time: 30 min, includes washing and cutting lettuce.
Cleanup time: Depends how well you trained the kids.

I know single people who cook twice a week, eat and freeze leftovers.
They get the same economy of scale as with cooking for four, granted foods are a bit less fresh.

4 x top ramen = $0.44

2 servings in each bag

that's $0.44 for 2 whole meals for the entire family

and plenty of meth money left over

and if your paying taxes on groceries, your doing it wrong

Correction, if you go to ALDI you're doing it wrong. Deposit for carts? purchase bags to carry my groceries home? How lame.


ALDI?  that's the first time i heard of that
maybe i should go?
 
2013-05-04 07:32:57 PM

Do the needful: dickfreckle: It's the little sh*t that drives me crazy, though. Those 99-cent Totino's pizzas we all ate while stoned are now $1.59. No, that doesn't break the bank, but it's disturbing when you try to apply the same percentage to your earnings. Now extrapolate that to an entire cart of groceries.

I really don't want to scare you or anything, but you might want to check the as pump next time you fill up. Or even your electric bill. As someone who hasn't had a raise since '05, I can concur. In fact things like health insurance have also gone up dramatically. It's been a constant battle to keep finances balanced. And before people tell me to just get another farking job, I can work from home, and well that means I get to work from home. No battle with traffic or even having to get up early. Like I said, it's a balance, but glad to see someone else noticing everything has gone up in price. Quite the epiphany huh.


Oh, I most definitely notice that stuff, too. But for some reason the grocery store is what really pisses me off even if it's not that best example of stagnant wage vs. prices. I think it sticks with me because as a college student and generally retarded guy trying to fill his fridge, I recall all the prices and measure my dollar accordingly. Just this week I actually muttered aloud "f*ck" while trying to find a side dish for dinners.

Thinking about gasoline just makes me want to punch another hole in the drywall. Even on a motorcycle (I commute on it), it's $18 to fill her up vs. $8 when I was earning a similar living before Iraq gave these goatsuckers an excuse to buttsecks all of us. I'm lucky that I live in a walking sort of town, but what if I lived in the Midwest or wherever I needed a truck just to earn a living? Speaking of trucks, that's why guys like me end up pissed off at the grocery store. Gotta pass that rape to someone.
 
2013-05-04 08:47:23 PM

katerbug72: Make your own pizza. It's super easy and tastes much better than that frozen shiat.





There's one in EVERY food thread.....every one, unreal
 
2013-05-05 09:15:05 AM

giftedmadness: katerbug72: Make your own pizza. It's super easy and tastes much better than that frozen shiat.

There's one in EVERY food thread.....every one, unreal


What's your point?
 
Displayed 31 of 81 comments

First | « | 1 | 2 | » | Last | Show all

View Voting Results: Smartest and Funniest


This thread is archived, and closed to new comments.

Continue Farking
Submit a Link »






Report