If you can read this, either the style sheet didn't load or you have an older browser that doesn't support style sheets. Try clearing your browser cache and refreshing the page.

(Newsnet5)   Can you live below the poverty line on $1.50 a day? How much is Ramen flavored noodles and a 40oz of Old English 800 nowadays?   (newsnet5.com) divider line 163
    More: Interesting, Old English, noodles, poverty line, ramen, nowadays, Global Poverty Project  
•       •       •

9139 clicks; posted to Main » on 14 Jun 2012 at 3:04 PM (2 years ago)   |  Favorite    |   share:  Share on Twitter share via Email Share on Facebook   more»



163 Comments   (+0 »)
   
View Voting Results: Smartest and Funniest

Archived thread

First | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | Last | Show all
 
2012-06-14 03:26:07 PM

Pocket Ninja: Living on $1.50 a day in a place like New York City or even Memphis is a little bit different than living on $1.50 a day in Ethiopia.


You are living like a farking king for $1.50 in Ethiopia.

A farking king.
 
2012-06-14 03:26:23 PM
*ahem*

I grew a pepper. Right now, on my porch, is a baby pepper. I anticipate it will be ripe in a few weeks.

/cost about $30 for supplies, dirt, water, etc, but damnit: I created food!
 
2012-06-14 03:28:17 PM
Refuse to do it? Yes. I'd rather walk to work and have more money to spend on food. If I only had $1.50 for food, I'd prefer to die.
 
2012-06-14 03:28:44 PM
I just don't get it. How can you make less than $2 a day in the USA? If everything else in my life went to shiat I'd still know how to gather enough legit scrap to make $20-$30 a day. Of course, if all those people getting by on less than $2 a day were to get motivated then things might get harder.

/Done about $2k profit in the past week while mostly sitting around.
//I managed to outsource most of my own job.
 
2012-06-14 03:28:57 PM
0.tqn.com
 
2012-06-14 03:30:08 PM

Euell Gibbons: Tree bark is free.


I used to be a Barkeater.
 
2012-06-14 03:31:36 PM
More feel-good bullsh*t that does nothing to actually reduce poverty, or improve people's lives.

But hey, if it makes you feel better, go for it.
 
2012-06-14 03:31:40 PM
Easy... don't eat for 2 days, day 3 get a 20 piece nugget... repeat...
 
2012-06-14 03:32:23 PM
there would be much intestinal pain as my big fat american stomach slowly shrank to nothing.

on a food budget of $1.50 daily i believe i would resort to dumpster diving, begging, garden raiding and outright theft. after i got thin i would consider hooking. no one like a fat hooker.

ps: i still need $ for 3 packs a day
 
2012-06-14 03:32:29 PM

Broktun: Pocket Ninja: Living on $1.50 a day in a place like New York City or even Memphis is a little bit different than living on $1.50 a day in Ethiopia.

You are living like a farking king for $1.50 in Ethiopia.

A farking king.


Not really. That's double the average, but much like the US, there isn't a huge lifestyle difference between $60k a year and $30k a year. You live much more comfortably, but I wouldn't say "like a king".
 
2012-06-14 03:32:58 PM

ToeKnee666: meat0918: $1.5 for food a day

Yeah, I could do it. But then again, I have a huge garden this time of year that cuts about $20-30(sometimes more) out of my grocery bill, and this year the rain has been odd for Oregon. It's been raining in the morning, then getting sunny out in the afternoon. The plants are loving it.

That's awesome. I live up in Seattle and we have a container garden growing on our front balcony. I love doing it, but I definitely find I spend more on getting the plants, the soil, the tools, and the seeds than I get back in a lower grocery bill.

Do you think there's a tipping point where it becomes coste effective?


Yeah, it's called a farm.
 
2012-06-14 03:33:34 PM
They aint' starvin'.
I saw a kid on the news the other day from Ethiopia that was so stuffed his belly was sticking out. Must of just had a picnic cause the flies were all over the place.And man the women go naked over there. I bet I could bang a whole tribe for three dollars in pennies. BTW anyone et a chance at the new BK Bacon Sundae??
 
2012-06-14 03:33:45 PM
I was homeless for 18 months at one point, and since I refused to accept charity I got most of my food from the trash. I went weeks at a time without spending any money at all, so I could certainly live on $1.50 a day. It would suck ass, though, so fark all that.
 
2012-06-14 03:34:45 PM
j.wigflip.com
 
2012-06-14 03:34:50 PM
OE 800 yes that's my brand, take it in a 40, bottle, quart, or can.
 
2012-06-14 03:35:36 PM

malaktaus: I was homeless for 18 months at one point, and since I refused to accept charity I got most of my food from the trash. I went weeks at a time without spending any money at all, so I could certainl live on $1.50 a day. It would suck ass, though, so fark all that.


Just curious, but why would you refuse help?
 
2012-06-14 03:36:04 PM

ChipNASA: [j.wigflip.com image 439x552]


OK DUMBASS


If I KULD SPELL!!!! This MIGHT be funny...

j.wigflip.com
 
2012-06-14 03:37:19 PM

ToeKnee666: meat0918: $1.5 for food a day

Yeah, I could do it. But then again, I have a huge garden this time of year that cuts about $20-30(sometimes more) out of my grocery bill, and this year the rain has been odd for Oregon. It's been raining in the morning, then getting sunny out in the afternoon. The plants are loving it.

That's awesome. I live up in Seattle and we have a container garden growing on our front balcony. I love doing it, but I definitely find I spend more on getting the plants, the soil, the tools, and the seeds than I get back in a lower grocery bill.

Do you think there's a tipping point where it becomes coste effective?



We have an 800 sq foot garden, and we haven't hit the tipping point. maybe if we grew from seed, but the cost of the plants, plant food, garden supplies and if you calculatd the amount of time and work put into it....forget it.

I am currenlty engaged in woodchuck wars. Just spent $250 bucks on supplies to electirfy the garden fence. If effective it will be well worth it.
 
2012-06-14 03:39:52 PM
I just spent $1.50 on a diet soda. Spent $8 on lunch today, too. I'll also have consumed a whopping $0.20 worth of fuel by the time the day is done. Nevermind the mini window A/C that will keep me comfortable throughout this evening while I hack away on some projects and play video games, all powered by a subsidized electrical grid, and all done from within the confines of the house that I rent for $500/mo.

I spent $40 on beer and liquor last night. Nothing exceeds like excess. YOLO, cholo.

FWIW, you can take $8 and turn it into 3.5 days worth of delicious and nutritious soup. Not quite at the $1.50/day mark, but one can easily get there with a small garden.
 
2012-06-14 03:41:42 PM
OK, let's see: A pound of black powder costs about $25, and there are 7000 grains in a pound. I shoot between 90 and 110 grains, so say 100, so I'm getting 70 shots for that $25, or about $0.36 per shot. A flint costs about $1 to $2, but I've been knapping my own as of late, so they are essentially free, but I'll go with $1, and I get at least 50 shots from one, so that's $0.02. I use linen patching material. A yard costs about $9, but I can get about 1,000 patches from it, so that costs me about $0.01 per shot. Fat rendered from whatever meat I happened to have on hand for patch lube is essentially free, but lets put it at a penny a shot also because I might have to use Crisco or something like that.

So, every time I touch the trigger I'm spending about $0.40. Say between practice and actual hunting, I shoot 20 times. That's a cost of $8.00. Add to that the cost of a hunting license ($19 for a big game license in NY). If I shoot a smallish deer, and get 50 lbs of usable meat, it will have cost me $27 in direct costs, or about $0.54 per pound. If I eat about a pound of it a day, that still leaves me with nearly a dollar per day for veg-edibles and the like.

Yeah, I think I could do it.
 
2012-06-14 03:42:34 PM

Degenerate Monkey: I just spent $1.50 on a diet soda. Spent $8 on lunch today, too. I'll also have consumed a whopping $0.20 worth of fuel by the time the day is done. Nevermind the mini window A/C that will keep me comfortable throughout this evening while I hack away on some projects and play video games, all powered by a subsidized electrical grid, and all done from within the confines of the house that I rent for $500/mo.

I spent $40 on beer and liquor last night. Nothing exceeds like excess. YOLO, cholo.

FWIW, you can take $8 and turn it into 3.5 days worth of delicious and nutritious soup. Not quite at the $1.50/day mark, but one can easily get there with a small garden.


Small gardens are a hobby and a source of flavorful vegetables. They are not a source of cheap food.
 
2012-06-14 03:43:09 PM

2 grams: I am currenlty engaged in woodchuck wars. Just spent $250 bucks on supplies to electirfy the garden fence. If effective it will be well worth it.


Woodchuck fricassee. NOM NOM NOM
 
2012-06-14 03:43:27 PM
I was so poor once as a young man I had to take vacation as I had no gas in my car. Dinner was 4 x popsicles at 5p each.

/europoor.
 
2012-06-14 03:45:18 PM
Stupid challenge. Asking someone in the USA to live on $1.50 a day is retarded. Asking someone to live on $1.50 day in actual poverty, like Sudan, is retarded. You can probably live on $1.50 a WEEK in Sudan.
 
2012-06-14 03:46:37 PM
My Dove bar cost more than $1.50......
 
2012-06-14 03:46:51 PM

Maynotlast: Stupid challenge. Asking someone in the USA to live on $1.50 a day is retarded. Asking someone to live on $1.50 day in actual poverty, like Sudan, is retarded. You can probably live on $1.50 a WEEK in Sudan.


If it's not robbed from you, my the local warlords
 
2012-06-14 03:48:04 PM

Maynotlast: Stupid challenge. Asking someone in the USA to live on $1.50 a day is retarded. Asking someone to live on $1.50 day in actual poverty, like Sudan, is retarded. You can probably live on $1.50 a WEEK in Sudan.


What's the average daily warlord tithe in Sudan these days?
 
2012-06-14 03:48:13 PM

dittybopper: OK, let's see: A pound of black powder costs about $25, and there are 7000 grains in a pound. I shoot between 90 and 110 grains, so say 100, so I'm getting 70 shots for that $25, or about $0.36 per shot. A flint costs about $1 to $2, but I've been knapping my own as of late, so they are essentially free, but I'll go with $1, and I get at least 50 shots from one, so that's $0.02. I use linen patching material. A yard costs about $9, but I can get about 1,000 patches from it, so that costs me about $0.01 per shot. Fat rendered from whatever meat I happened to have on hand for patch lube is essentially free, but lets put it at a penny a shot also because I might have to use Crisco or something like that.

So, every time I touch the trigger I'm spending about $0.40. Say between practice and actual hunting, I shoot 20 times. That's a cost of $8.00. Add to that the cost of a hunting license ($19 for a big game license in NY). If I shoot a smallish deer, and get 50 lbs of usable meat, it will have cost me $27 in direct costs, or about $0.54 per pound. If I eat about a pound of it a day, that still leaves me with nearly a dollar per day for veg-edibles and the like.

Yeah, I think I could do it.


Where are you going to store 50 pounds of deer meat for over a month? Add in the cost of refrigeration.
What about smoking to turn it into jerkey?
 
2012-06-14 03:49:15 PM

Pocket Ninja: Living on $1.50 a day in a place like New York City or even Memphis is a little bit different than living on $1.50 a day in Ethiopia.


i141.photobucket.com
 
2012-06-14 03:50:18 PM

Vlad_the_Inaner: I'll just leave this here

The Perfect 3.3 Cent Breakfast


Intriguing...

"Empty the sprouted grains into a two cup measure and put four more ounces of wheat in the jar, flood and set aside overnight as before. Now you have a perpetual routine taking up no real time and producing a fantastic amount of food for little cost."

Hmm... little cost, unless you count the time it takes to make? Every 4 hours I need to be home to change the water. I guess I run home during lunch, which still is going to cost at least $1 in gas. Not to mention buying the grinder, the thermos, boiling the water (running a stove costs money too you know!) getting jars, screens, etc.

Or I can buy a box of cereal for $3, and just pour some milk in the morning.

Yeah, I'll stick this on my list of "great, healthy meals I'll eat when I have a butler to do all the preparation for me."
 
2012-06-14 03:51:14 PM
No.
No one eats for $1.50 a day.
Street beggars have more than that to spend.
The cheapest McDonald's burger costs that much.
 
2012-06-14 03:51:34 PM

vernonFL: If I went back in time to 1900, yes I could live on $1.50 a day.


Now THAT'S the kind of thinking "outside the box" we need!
 
2012-06-14 03:56:04 PM
So when can we start outsourcing our poor?
 
2012-06-14 03:56:07 PM
Banana: 20₵
2/3 cup dry rice: 36₵
1 zucchini: 69₵
Dandelion Greens: Free

I'll invest my 25₵ in seeds and Haitian penny stocks and live like a sir.

slackstack.com

Because I already eat my food raw (except grains) with no seasonings. (OMG MALNUTRITION!)

/But seriously, I am a survivalist, so thanks for the free money.
//also itg
///acually is dolan
 
2012-06-14 03:56:51 PM

stonicus: malaktaus: I was homeless for 18 months at one point, and since I refused to accept charity I got most of my food from the trash. I went weeks at a time without spending any money at all, so I could certainl live on $1.50 a day. It would suck ass, though, so fark all that.

Just curious, but why would you refuse help?


Several reasons, some of them better than others. I was young and healthy and capable of getting what I needed without assistance, for one thing, and I was raised to regard charity as something you took only if you had no other choice. In addition you can't get assistance without interacting with people in some way, and due to mental health issues that was not a simple matter- that's why I was homeless in the first place, really.
 
2012-06-14 03:57:45 PM

Vlad_the_Inaner: 2 grams: I am currenlty engaged in woodchuck wars. Just spent $250 bucks on supplies to electirfy the garden fence. If effective it will be well worth it.

Woodchuck fricassee. NOM NOM NOM


A well placed loop of wire would resolve your issue for less than a buck.
 
2012-06-14 03:58:04 PM

proteus_b: downstairs: The cost of living varies from state to state, city to city. I'm sure somewhere in America, if someone bought the exact same stuff you paid $100 on... the bill would be $250.

More likely it's people in his location, and the reason is that they likely buy processed foods. The idea of companies like Kraft (actually the idea behind any successful business) is to add value to a product, thus being able to sell it for more than they bought it. For instance, a bag of potatoes may cost 2 dollars (or less if bought in bulk, but ignore that) and if you can process many bags of potatoes into many more boxes of "au gratin potatoes", "frozen hashbrowns" and the like, they have added value to the potatoes in a profitable way.

sometimes it's worth it to just buy processed food, because the time you spend on cooking is also worth money---i don't make my own pesto, for instance. but buying and eating ONLY processed food has deleterious effects both on the wallet and your health.


On the last part about eating only processed foods being bad for you, says who? I mean I guess it depends on how you define processed, but 5 days a week I have some skim milk (any dairy you can buy in the store is at least pasturized) and instant oatmeal (Individually packaged and flavored) for breakfast, for lunch its a turkey sandwich(turkey is not from the butcher, its the leftovers pounded into circles) cheese, honey mustard, and pickles, baby carrots, yogurt, fruit cup, 2 fish oil pills, and a multi-vitamin. So far the only unprocessed thing is the carrots which I could easily sub for shredded carrots. let's say I have hamburger helper for dinner, please tell me how this diet is so horrible for me?
 
2012-06-14 03:58:30 PM

Pocket Ninja: Living on $1.50 a day in a place like New York City or even Memphis is a little bit different than living on $1.50 a day in Ethiopia.


That was the first thing I thought of. Prices in places where people only have $1,50 are quite a bit lower than where I do my shopping. The value of a chicken is roughly the same as the price for an AK-47. Which according to this source will cost you about $600. A living chicken can't be all that expensive ($10 at most?) so that $1,50 should be multiplied by (at most) 60. This gives us an upper limit of daily expenses around the $90 which means I already live far below the poverty level.

/They should be exporting AK-47 and importing chickens.
 
2012-06-14 03:59:51 PM

Vlad_the_Inaner: I'll just leave this here

The Perfect 3.3 Cent Breakfast


FTA: "An Economic Note: All the prices quoted on this page are in 1976 U.S. currency" - now we know how, we just have to build a time machine and we're all set for that sweet, sweet wheatsludge breakfast!
 
2012-06-14 04:01:51 PM
In Shanghai, a lot of folks live on 5 kuai a day (about 80 cents). You can get a decent bowl of noodles with chicken and a beer (depending on the street vendor).
 
2012-06-14 04:01:53 PM

dittybopper: Euell Gibbons: Tree bark is free.

I used to be a Barkeater.


But then you took an arrow to the knothole?
 
2012-06-14 04:02:03 PM

stellarossa: I was so poor once as a young man I had to take vacation as I had no gas in my car. Dinner was 4 x popsicles at 5p each.

/europoor.


I too have done this. Had to call in sick to work a day, because I had not enough gas to get to work, much less take a bus to work.

It was years ago, but it still sucked.
 
2012-06-14 04:02:56 PM

vpb: T. Dawg: When we were all down on our luck and homeless, the one place I invested more money was our diet. Even when I was shopping for the family on food stamps, I did not go the Mac 'n' Cheese / Ramen route. Eating a well-balanced, healthy diet, especially if you are able to do more from-scratch cooking (which doesn't have to be time consuming) will not only keep you healthier in the long run, but reduce cravings and binge eating brought on by drastic blood sugar fluctuations.

Of course, access to stores that carry fresh foods, knowledge of meal prep and a whole bunch of other factors come in to play. But for a lot of families, this notion that food budgets must be couponed to death really irks me. Most coupon offers are for foods that lack in the "substance" category.

I really think that many people who can't support themselves simply never learned the skills that most people learn from their parents. They need to learn home economics and basics like that.


this. it kills me to see people who are on food stamps buying complete garbage for their family; nothing of real sustenance...when we grocery shop, we tend to look at what we can get the most bang for our buck with...ie, 10lbs of hamburger meat = at least 7 complete different meals...for like $20 (including the stuff you add to it; hamburger helper, spaghetti, taco stuff, etc)...rather than spend $20 on two steaks and a bag of doritos...
 
2012-06-14 04:03:31 PM

big pig peaches: Vlad_the_Inaner: 2 grams: I am currenlty engaged in woodchuck wars. Just spent $250 bucks on supplies to electirfy the garden fence. If effective it will be well worth it.

Woodchuck fricassee. NOM NOM NOM

A well placed loop of wire would resolve your issue for less than a buck.


That solution sounds so... final.

/godwind
 
2012-06-14 04:03:53 PM

Telos: Vlad_the_Inaner: I'll just leave this here

The Perfect 3.3 Cent Breakfast

Intriguing...

"Empty the sprouted grains into a two cup measure and put four more ounces of wheat in the jar, flood and set aside overnight as before. Now you have a perpetual routine taking up no real time and producing a fantastic amount of food for little cost."

Hmm... little cost, unless you count the time it takes to make? Every 4 hours I need to be home to change the water. I guess I run home during lunch, which still is going to cost at least $1 in gas. Not to mention buying the grinder, the thermos, boiling the water (running a stove costs money too you know!) getting jars, screens, etc.

Or I can buy a box of cereal for $3, and just pour some milk in the morning.

Yeah, I'll stick this on my list of "great, healthy meals I'll eat when I have a butler to do all the preparation for me."



I like the part where he says that eating his 3.3 cent meal will give you the runs, but that only rich people can afford not to have the runs. 90% of the article is spent on justifying his (IMHO stupid) idea.
 
2012-06-14 04:06:33 PM

stonicus: Easy... don't eat for 2 days, day 3 get a 20 piece nugget... repeat...


20 piece McNuggets = $4.99
$4.99 / 3 = $1.66

Since $1.66 > $1.50, your "easy" answer is also a fail.
 
2012-06-14 04:08:51 PM
Budaechigae (US Army Base Stew)

This is a recipe for a damn tasty stew that became popular in Korea using leftover American army surplus rations like Spam and Vienna Sausages:


1.bp.blogspot.com

Ingredients:
•3/4 cup Vienna Sausages in small chunks
•3/4 cup Spam in small chunks
•1 1/2 cups sliced vegetables (combination of any: mushrooms, bean sprouts, chrysanthemum leaves)
•2 raw eggs
•3 Tbsp kochujang (Korean hot pepper paste)
•1 package ramen noodles (you can add the spice packets if you want)
•Kimchi
•Sliced American government cheese (optional topping)

Preparation:

1.Put all ingredients except eggs into a large pot.
2.Cover with enough water to just cover ingredients.
3.Bring to a rapid boil.
4.Reduce to simmer for 20 minutes.
5.Add raw eggs

2.bp.blogspot.com
 
2012-06-14 04:10:43 PM

happyleper: stonicus: Easy... don't eat for 2 days, day 3 get a 20 piece nugget... repeat...

20 piece McNuggets = $4.99
$4.99 / 3 = $1.66

Since $1.66 > $1.50, your "easy" answer is also a fail.


Oh damn, and I was trying to post a totally legitimate option too... Good spot!
 
2012-06-14 04:12:40 PM
Shiat, most people's house/apartment payments are $1.50 per hour.
 
2012-06-14 04:16:36 PM
It's the things you can't get under $1.50 that cause problems. Diapers, feminine stuff, shoes, clothes, gas, bus passes, etc. that are harder to get when you're that broke. When I was that far below the line, finding food was never a problem. Practically every major intersection in Austin has someone holding a sign asking for money for food. Having been homeless, penniless, and hungry before, I'm probably a little more critical than I should be, but getting food is easy if you know where to go. There are tons of food pantries, soup kitchens, etc. You just have to look. I live a few blocks from one of the many Human Services offices and if you have no food, all you have to do is go into their office and say so. You may have to sit there for an hour or two but when you leave you'll have a special debit card for food.
 
Displayed 50 of 163 comments

First | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | Last | Show all

View Voting Results: Smartest and Funniest


This thread is archived, and closed to new comments.

Continue Farking
Submit a Link »






Report